Menu główne

Abc brydża - krótki kurs dla początkujących

1. Wstęp

Brydż to jedna z najtrudniejszych ze wszystkich gier karcianych! Wymaga liczenia, logicznego myślenia, umiejętności współpracy w zespole (dwie osoby to też drużyna), znajomości techniki gry a także psychologii.

stolik.gifW brydża mogą grać tylko 4 osoby, nie mniej ani więcej. Siadają przy stoliku na pozycjach: W, N, E i S - oznaczonych tak jak strony świata na mapie. Gra się PARAMI - każda para siada naprzeciwko siebie. Każdy gracz ma po lewej stronie przeciwnika, po prawej przeciwnika a naprzeciwko siebie PARTNERA. Zatem gracze N i S to jedna para, a gracze W i E druga. Każde zagranie gracza S idzie na konto PARY N-S, liczy się wynik PARY a nie poszczególnego gracza.

W brydża gra się pełną talią kart - 52 karty. Rozdaje je się na 4 osoby, zatem każdemu przypada 13 kart. 13 kart ma także każdy kolor, starszeństwo jest następujące: AKDW1098765432 - A-as, K-król, D-dama, W-walet. Starszeństwo kolorów to: Spik.gif - piki (spades), Hkier.gif - kiery (hearts), Dkaro.gif - kara (diamonds), Ctrefl.gif - trefle (clumbs). W brydżu piki są najstarszym kolorem!

Gra składa się z poszczególnych rozdań, a każde rozdanie z licytacji i rozgrywki. W licytacji ustala się kolor atutowy (lub też jego brak) oraz wysokość gry - tak zwanego KONTRAKTU. Licytację rozpoczyna ROZDAJĄCY (dealer), kończą ją 3 kolejne pasy. O wysokości gry decyduje ilość wziątek, czyli LEW zadeklarowanych do zagarnięcia przez jednego lub drugiego gracza tej samej pary. Wziątkę bierze ten gracz, który dołożył najstarszą kartę lub atut (jeśli nie miał do koloru). Każda wziątka idzie na konto pary, a nie gracza! Po zakończeniu licytacji odbywa się rozgrywka, podczas której jedna strona stara się zrealizować kontrakt - czyli wziąć co najmniej zalicytowaną liczbę LEW, a druga jej to uniemożliwić. Sytuacja, w której para rozgrywająca bierze mniej LEW niż zadeklarowała kończy się OBŁOŻENIEM KONTRAKTU lub swojsko WPADKĄ. Ostatnia, 13-ta wziątka kończy rozgrywkę i przystępuje się do ZAPISU - więcej o licytacji, rozgrywce i zapisywaniu w dalszej części kursu.


komentarze [20] skomentuj

Opracował: Pilsener


<<< poprzednia -   1  2  3  4  5  6   - następna >>>

Powrót

Copyright © by Pilsener, mail: lp.pw@kereneslip